Název nevystihuje úplně přesně obsah přednášky (ani výstavy), která zahrnuje celé Broumovsko a také pokračování pískovcových skal v Polsku. Jedná se ale o historický název vycházející z mých vzpomínek z dětství - jako puberťák jsem se jezdil s kamarády koupat do tehdy uzavřené adršpašské pískovny a to nejspíše ještě těsně před rokem 1989. To bylo velké dobrodružství a prostě jsme jezdili do Ádru.
Postupně mi adršpašská skaliska přirostla k srdci a začal jsem je v roce 2003 fotit. A to mi zůstalo a postupně jsem objevoval další části jak skal, tak i Broumovska a sousedních skal v Polsku. Naši společnou cestu skalami nemůžeme začít nikde jinde, než já před více než 30 lety – v Adršpachu na nádraží.
Vystoupíme ještě za tmy do světa zalitého mlhou, kde se blížící den projevuje jen mdlým pruhem nebe nad východem. Ještě za tmy vstoupíme do Adršpašské pískovny, která v šeru končící noci vypadá jako z pohádky. V pískovně společně prožijeme východ slunce a ukážeme si jezero nejen ve snových podzimních barvách, ale také ojíněné prvními mrazy.
Zastavíme se v hlubokých skalních roklích, které rozzáří sluníčko a nemůžeme minout oba adršpašské vodopády. Dojdeme na louku před skalním městem, kde máme před sebou ikonické věže Starostu a Starostovou a také výhled na Křížový vrch. Když už jsme na louce, podíváme se, kde co zajímavého roste a kvete a pak si také ukážeme nějaká zvířata.
Po zvířatech si dáme malou fotoškolu, kde Vám ukážu nejčastější chyby, co dělají lidé při focení mobilem a ukážeme si základy fotografické kompozice. Jak tyto informace využijete, záleží pak už jen na Vás. U focení mobilem chvíli zůstaneme a vezmu Vás na několik míst, která jsou velmi zajímavá, ale pro fotografování špatně dostupná a tak se společně projdeme po hřebeni Broumovských stěn. Nabídnu Vám také pohled do zákulisí, tedy jak to také může při focení vypadat.
V další části naší cesty skalami se budeme chvíli věnovat nám lidem. Nahlédneme do složité historie Broumovska a do ještě složitější současnosti lidí, co zde žijí. Téma raději hned trochu odlehčíme fotkami méně vážnými a spíše veselými, co kde život lidí přinesl. Od pozemských lidských starostí se odpoutáme a podíváme se na svět hezky z výšky a to hodně z výšky - z rozhledny na Žaltmanu. Mrkneme společně, jak se mají sousedé v Jaroměři, v Hradci nebo co nového v Krkonoších. Z rozhledny zamíříme do bučin, které vypadají často jako ze sna nebo z říše fantazie.
Společně navštívíme polské stolové hory a na Velké Hejšovině strávíme noc focením hvězd, uvidíme mlhy valící se přes hřeben Broumovských stěn a užijeme si hodně zimy v pohádkově ojíněném lese na vrcholu stolových hor. Naši cestu zakončíme v Šonově mezi rozkvetlými remízky nad kostelem svaté Markéty. Tady přátelé, na louce, pod plujícími mraky, na konci všeho, kde končí koleje i silnice, se rozloučíme.