www.FotoRoubas.cz
   web Míry Roubínka s fotografiemi a o fotografii
hlavní stránka fotky jak na to nabídka odkazy
   Úvod
   Hlavním cílem webu je prezentace mých fotografií. Ukázalo se také jako vhodné, když to situace vyžaduje, uveřejnit zde své komentáře k různým událostem. Fotit jsem začal občas již v roce 2002 a také v předchozích letech jsem si pujčoval starou otcovou kinofilmovou zrcadlovku Praktica super TL s pevným 50 mm objektivem Meyer - Optik Görlitz, Domiplan 50/ f 2.8. V zrcadlovce zlobilo přetáčení filmu s tím, že docházelo k jeho poškrábání. V objektivu jsou seklé lamely clony, takže v současné době je fotoaparát nefunkční. Ani výsledky nebyly nijak úžasné, věděl jsem o focení prd. Kouzelné na uvedené zrcadlovce bylo to, že byla plně mechanická. Žádné baterie, žádné pokročilé funkce, nastavení clony, času, spoušť a nějaký vstup asi pro blesk a cedulka Made in GDR. Pro ty déle narozené, jedná se o východní němce.
   Narodil jsem se v roce 1976. Jak už to v té době bylo zvykem, bylo to v porodnici v Trutnově. Z hlediska budoucí fotografie bylo podstatné, že jsem měl velký zájem o přírodu. To mne vydrželo až do konce základní školy v roce 1990. Chtěl jsem jít dělat do zoo a vystudoval jsem tedy i příslušnou střední školu. Byl to omyl a jak jsem zjistil, nebyla to moje cesta. Právě základka a střední škola mi uštědřila docela dost ran, ale jak řekl Friedrich Nietzche, co Vás nezabije, to Vás posílí. Změnil jsem zcela obor a skončil u jednoho z živlů, u vody. K sobě bych snad ještě dodal, že nejsem ženatý a zatím nemám děti. Bohužel ženská, o které jsem si myslel, že by s ní mohla dopadnout rodina a tak, mne vyměnila za kariéru v Praze. No chápu to, život jde dál.
   V roce 1996 jsem nastoupil na oddělení vodního hospodářství tehdejšího Okresního úřadu v Trutnově - abych vyřizoval papíry. Časem jsem too dělal více a více a u vody jsem nakonec už zůstal. V roce 2001 jsem odešel z oddělení vodního hospodářství na Vysokou školu chemicko-technologickou, jak jinak než na obor technologie vody. Na období na okrese mám hezké vzpomínky, jak na bývalou šéfku Ing. Jonovou, která měla pro mne velké pochopení, tak na nedávno zesnulého kolegu Tomáše Čížka, kterého jsem měl moc rád, a i na ostatní kolegy, se kterými se vídám. Jak jsem již psal, v roce 2002 se mi dostal do ruky primitivní kompakt HP Photo Smart 318. Byl to ten typ foťáku namířit a zmačknout. O nějaké kreativní tvorbě nemohlo být řeči. Později jsem si pořídil lepší kompkat a nakonec zrcadlovku. Focení se mi stalo vedle sportu, filmu a obecně přírodních věd, dalším koníčkem.
   Ve focení se totiž všechny ostatní zájmy docela doplňují, sport dodá fyzičku potřebnou k dostání se na místo focení v krajině, aikido mi pomáhá s lidmi komunikovat, film dodal prostřednictvím mistrů jako Spielberg nebo Cameron určitý způsob náhledu na záběr a přírodní vědy poskytly skvělé základy pro vymýšlení jak který záběr pořídit a jak ovládnout vlastní proces focení. Díky focení jsem poznal celou řadu fajn lidí, zajímavých míst a zažil řadu krásných věcí. Když tak klečítě v mokré louce, kalhoty, svetr a bundu můžete ždímat a při tom fotíte vstavače májové v podvečerním slunci, tak mohu říci, že dělám něco smysluplného, co mne naplňuje a u čeho jsem šťastný a spokojený.
   Rád fotím poměrně dost témat, krajinu, makro, kytky, zvířata, náladičky, architekturu, ale rád dělám i černobílou fotografii, noční fotografii a v poslední době jsem se pustil znovu do portrétů a také zkouším streetovou fotografii. Když by byla vhodná slečna, rád bych zkusil i nějaké akty, nápady jsou. Z architektury nejvíce fotím hlavně hrady a zámky, občas i nějakou technickou záležitost, jako Temelín nebo zdymadla v Hoříně. Když je příležitost nepohrdnu ani uměleckými díly, jako na Kokořínsku. Přesto všechno se já sám považuji za krajináře. Nejraději fotím v Babiččině údolí a Adršpachu. Můj vysněný cíl, co bych rád fotil, je Angelův vodopád ve Venezuele, Island a Nová Zéland. Tak uvidím, co vše dopadne. Život je sice boj a člověk vlastně většinu věcí prohraje, ale zároveň je krásný. Tak snad se Vám budou moje fotky líbit, užijte si je.
   S úctou a úsměvem Váš Míra Raoubínek