www.FotoRoubas.cz
   web Míry Roubínka s fotografiemi a o fotografii
úvod fotky hlavní stránka nabídka odkazy
   Jak na to...
  Účelem této sekce webu je podělit se s ostatními se svými zkušenostmi a s tím, jak vlastně zajímavou fotku udělat. Je jasné že některé věci zde nenajdete - ty si nechávám pro sebe, ale chci zde poskytnout takové informace, na základě kterých se dá vlastní fotografická tvorba významně zlepšit.
  V současné době čím dále více lidí fotí digitálním fotoaparátem. Často diskutovaná otázka zní, zda je lepší digitál nebo klasika, tj. film. Osobně se domnívám, že rozdíly nejsou nijak významné. Klasické fotografii nahrává o něco vyšší dynamický rozsah filmu než mají současné čipy. Často diskutovaným rozlišením jsou totiž čipy se zhruba 12 Mpix na podobné úrovni jako film. A nejde jen o megapixely.
  Digitální fotografie je na druhou stranu podstatně lépe ovladatelná. Pokud tedy potřebujete s fotografií hodně manipulovat a upravovat ji, je pro takovou tvorbu vhodnější sahnout pro digitální fotoaparát. Pozor ovšem na velmi zrádné a zdánlivě všemocné možnosti Photoshopu !! Čím méně úprav, tím lépe. Spory digitál vs. klasika patrně nikdy neskončí a ono to spíš záleží na tom zda ten či onen autor má rád digitál či nikolov.
  Předem upozorňuji, že tato sekce se netýká focení mobilem. Respektuji takové lidi a jejich právo toto dělat, ale co se fotografie týká, tak focení mobilem je návrat zpět na strom. Není nic trapnějšího než zástup turistů, kteří okolo sebe cvakají telefony a v podstatě nevidí vůbec nic.
Seznam odborných článků
copyright ©   Ing. Miroslav Roubínek