www.FotoRoubas.cz
   web Míry Roubínka s fotografiemi a o fotografii
Aktuality Fotky hlavní stránka nabídka odkazy
Historie, aneb jak to vše začalo...
  A jak to vše u mne začalo? Fotografií jsem se čas od času zabýval zhruba od roku 1998, ale nijak mne to nechytlo. Zlom nastal až 5. května 2003. Tehdy jsem vyrazil do Adršpachu a napadlo mne, že by nebylo špatné si cestu "nějak zdokumentovat". Cvakal jsem jde co. Nakonec vzniklo 252 fotek stylem "cvakej od dveří ke dveřím". Báječná atmosféra teplého jarního dne však v tomto celku podivuhodně i přes obludnou fotografickou kvalitu zůstala. O několik dní později vznikla prakticky stejným způsobem Babička, dokument zachycující turistický pochod téměř krok za krokem. I Babička má neopakovatelnou atmosféru jara a všeho co k tomu patří. Z obou sérií Vám nabízím k prohlédnutí výber z fotografií. Pokud Vás zajímají ještě další informace, najdete je pod náhledy.
Adršpach májový Babička
  Digitální kompakt, na rozdíl od klasiky, umožňoval nasekat za den stovky fotografií a nebyl to případ pouze Babičky nebo Adršpachu májového. Vzhledem k množství takových fotografií se pozvolna v člověku utváří jedinečný pohled na svět skrz hledáček. Tento pohled je samozřejmě zapotřebí doplnit technickou a fotografickou dovedností, ale zejména atmosféra a způsob jedinečného vnímání světa skrz hledáček se formuje právě v takovém "cvakacím" období. .
   A právě atmosféru obou uvedených sérií fotek jsem dodnes ani mnohem dokonalejší fototechnikou vlastně nedokázal překonat. A to i přesto, že myšlenka Adršpachu májového, jakožto vyprávění o skalách, byla o mnoho let později dále rozpracována ve vizuálně, myšlenkově a koncepčně mnohem složitější mnohovrstevnaté výstavní kolekci Ádr. Zcela poprávu tedy patří jak Babička, tak Adršpach májový na web, kde se snaží všichni fotografové prezentovat ze své tvorby to nejlepší. Jak zásadně obě tyto fotoakce ovlivnili moji budoucí tvorbu dokládá mimo již uvedený Ádr i to, že obě lokality, tj. jak Babiččino údolí, tak Adršpašsko-Teplické skály jsou velmi častým tématem mých fotografií.
  
Zpět na Fotky