www.FotoRoubas.cz
   web Míry Roubínka s fotografiemi a o fotografii
úvod fotky hlavní stránka nabídka odkazy
Fotografie z let 2004 - 2006
    Zde můžete vidět výběr fotografií z prvních let poté, co jsem začal fotografovat. I přesto, že je tato tvorba s tou současnou jen obtížně srovnatelná, tak se i mezi těmito fotografiemi najde poměrně dost takových, které mají co říci a jsou zajímavé i v dnešní době. Možná je to tím, že dnes už moc nad focením přemýšlím a tenkrát bylo ve focení více nápaditosti a takové hravosti a intuice. Galerie fotografií z roku 2006 je pod fotografiemi z let 2004 a 2005. Další informace najdete dole pod náhledy. Na začátek galerie se vrátíte kliknutím kamkoliv do šedého pozadí stránky.
Fotky z roku 2004 a 2005
Fotografie z roku 2006
   
  Výběr fotek za roky 2004 a 2005 jsem spojil, neboť za rok 2004 nevzniklo až tolik zajímavých prací. To rok 2005 byl podstatně tvořivější. Toto období je charakteristické zejména tím, že jsem neměl žádný filtr a to zejména polarizační. Fotografie mají tedy tendenci k pastelovým barvám. Většina fotografií vznikla v Babiččině údolí a jeho okolí, v Adršpašsko-teplických skalách, Krkonoších a v Trutnově a jeho okolí. Všechny fotky jsou pořízeny kompaktem Olympus 750 UZ. Nejzvláštnější fotkou celého výběru je fotografie vodopádu, který nemá jméno, a nalézá se v jedné z bočních roklí Vlčí rokle. Voda padá volným pádem, na rozdíl od známého Velkého vodopádu v Adršpašských skalách, který je kaskádou a navíc je zhruba stejně vysoký. Voda v něm však teče jen na jaře nebo ve vlhkých obdobích. Okolo něho údajně vede stará stezka na vrchol stolové hory. Já mu říkám Bezejmenný a navštívit ho lze s velkou opatrností - přístupová cesta je velmi špatná a je na ní mnoho hlubkých trhlin a děr.
  Výběr prošel za ty roky několika revizemi, z niž nejzásadnější proběhla v roce 2011. Když jsem předělával galerii z těchto let teď, aby odpovídala mému současnému pojetí celému webu, kolekce dále ještě prořídla. To důležitější ale je to, že část fotografií dostala určitý, řekl bych facelifting. Některé krásně prokoukly, fotky jsem prosvětlil a upravil u nich kontrast, případně upravil jejich formát. Při práci s těmito fotkami a při jejich prohlížení člověka zcela pohltí krásná nostalgie. Svět, který jsem tehdy fotil byl poměrně malý a velká část míst se kterými dnes pracuji, jsem tehdy vlastně vůbec neznal.
  Zatímco velkou část kolekce z let 2004 a 2005 tvoří fotografie z Adršpašsko - Teplických skal, tak většina fotografií z roku 2006 vznikla jednak v zimě okolo Trutnova a hlavně v jarním Babiččině údolí. Rok 2006 byl také ve znamení polarizačního filtru. Báječná věc. Zima byla dlouhá a tuhá. Po ní následovalo přijemné a velmi teplé jaro. Díky dlouhé zimně kvetlo mnoho kytek v podstatě najednou. Na podzim jsem také nastoupil do zaměstnání v Hradci Králové. Uvedené okolnosti se odrazili zejména v tom, že většina fotek vznikla v zimě a na jaře, menší část pak v létě. Na podzim a na vánoce 2006 jsem se k focení moc nedostal.
  Zima 2005/2006 byla sice, jak již bylo uvedeno, velmi tuhá a dlouhá, nicméně bylo poměrně mnoho slunečných dní, proto za rok 2006 vznikla celá řada fotek se zimní tématikou, což bylo tehdy u mne velmi vyjimečné - přes zimu jsem většinou nefotil. Takové množství zimních fotek co vzniklo tento rok jsem v dalších letech neudělal a nic na tom nezměnila ani extrémní zima 2011/2012 a ani focení ledopádu u Pánovi věže v roce 2018. Takže zimní fotky obecně jsou asi to nejzajímavější, co lze za rok 2006 z mé tvorby vidět. Obecně zima se fotí špatně, protože hezkých zimních dní bývá za zimu vždy jen několik, což pro tuto zimu neplatí, tehdy bylo krásných zimních dní požehnaně.
   Ve výběru fotek kytek tentokrát převládají jaterníky a objevuje se tu také poprvé krokus. Krokusům je v dalších letech věnováno mnoho pozornosti. Jedná se o zdivočelou, zcela jedinečnou kolonii pod Ratibořickým zámkem u pomníku prince Viléma, knížete ze Schaumburg - Lippe. O mnoho let později byla naše znalost divokých krokusů rozšířena i o novou lokalitu na Slavném.
Zpět na fotky